Logo

Euroleague: Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 73-72 στην παράταση [βίντεο]

pao 23-4-2014

Κόντρα στην εφτάψυχη ΤΣΣΚΑ, ο Παναθηναϊκός έδειξε για μία ακόμα φορά τρομερά ψυχικά αποθέματα κι έφτασε στη νίκη με σκορ 73-72 στο...

4ο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2!

Ο Σόνι Ουίμς πάτησε τη γραμμή στο 1,1 για το τέλος του αγώνα κι ενώ ο ίδιος είχε βάλει ξανά την ΤΣΣΚΑ στο παιχνίδι. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στη σειρά και την Παρασκευή (25/4) θα δώσει τα ρέστα του για την πρόκριση στο Final-4 του Μιλάνου.

Στα 2,9'' για το τέλος του κανονικού αγώνα ο Ούκιτς με 1/2 βολές έγραψε το 64-62, και στο 0,1'' για το τέλος ο Φριντζόν ισοφάρισε σε 64-64, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 10-1 των Ρώσων που επέστρεψαν από το 63-54.

Ο άφαντος μέχρι το 37' Ουίμς, έβαλε... φωτιά στο ματς και ο Παναθηναϊκός δείχνοντας σημάδια αυτοχειρίας, λίγο έλειψε να χάσει το ματς. Τελικά, το σουτ του Φριντζόν ήταν για δύο όπως έδειξε το instant replay και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί, ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά μέχρι να αναλάβουν δράση οι Φώτσης και Διαμαντίδης και να γράψουν το 73-71 υπέρ των "πράσινων". Ο Σόνι Ουίμς στα 4,7'' έγραψε το 73-72 με 1/2 βολές, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Διαμαντίδη στα 2'' και ο Ουίμς πάτησε την γραμμή στο 1,1''!

Έτσι, έμεινε το 73-72 και οι "πράσινοι" θα έχουν μία ακόμα ευκαιρία για πρόκριση την Παρασκευή στην Μόσχα. Εξαιρετικό παιχνίδι από τους Λάσμε και Μαυροκεφαλίδη οι οποίοι ήταν οι κολώνες του Παναθηναϊκού σε ένα εξαιρετικά δύσκολο παιχνίδι.

Ο αγώνας

Με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Φώτση και Λάσμε ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Μεσίνα έβαλε στο παρκέ τους Τζάκσον, Ουίμς, Βορόντσεβιτς, Καούν, Κριάπα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 10-4, χάρη στα 3/4 δίποντα, την καλή τους άμυνα και το πρώτο εύστοχο τρίποντο στον αγώνα από τον Ματσιούλις.

Ο Λιθουανός είχε ξεκινήσει πολύ καλά στο παιχνίδι και με 9 πόντους στο πρώτο 6λεπτο, βοήθησε σημαντικά τους "πράσινους" να χτίσουν διαφορά. Ξεκινώντας από την καλή τους άμυνα, οι "πράσινοι" κατάφεραν να χτυπήσουν και στον αιφνιδιασμό με το Λάσμε να γράφει το 17-8 στο 7' και τον Μεσίνα να καλεί τάιμ άουτ. Σταδιακά, οι Ρώσοι μείωσαν με 6 διαδοχικούς πόντους του Φριντζόν και το τέλος του α' δεκαλέπτου τους βρήκε στο -5 (21-16). Έχασε τη συγκέντρωση του σε δύο άμυνες ο Παναθηναϊκός και το εκμεταλλεύτηκε η ΤΣΣΚΑ η οποία είχε ήδη 4 λάθη (έναντι 2).

Ντέρμπι με την ΤΣΣΚΑ να επιστρέφει

Το σερί της ΤΣΣΚΑ είχε συνέχεια και στο β' δεκάλεπτο. Φτάνοντας το 8-0 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 21-21 στο 12' με εύστοχο τρίποντο του Τζάκσον. Το μοναδικό ευχάριστο νέο για τον Παναθηναϊκό ήταν το 2ο φάουλ του Χάινς ο οποίος και πέρασε στον πάγκο στη συνέχεια. Το 2ο φάουλ του Ράιτ, έφερε τον Διαμαντίδη ξανά στο παρκέ (14') με το σκορ στο 26-27 κι έβαλε τους δύο πρώτους πόντους του στο παιχνίδι δύο λεπτά αργότερα (30-29).

Η ΤΣΣΚΑ έβρισκε στόχο πλέον από τα 6.75μ. και με τα εύστοχα σουτ των Πάργκο και Μίτσοφ, ξέφυγε με 35-32, ενώ στο 18' ο Καούν έγραψε το 32-38, κερδίζοντας και το 3ο φάουλ του Ματσιούλις ο οποίος έγινε αλλαγή. Οι Ρώσοι κυριαρχούσαν στις δύο ρακέτες ενώ ο Πάργκο έδινε πολύ σημαντικές λύσεις, με αποτέλεσμα να φύγουν για τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (37-38). Τα 3/12 τρίποντα και οι δύο μόλις ασίστ ήταν τα δύο στοιχεία που επηρέασαν την απόδοση του Παναθηναϊκού στο β' δεκάλεπτο.

Καλή άμυνα και ξέσπασμα

Με το καλημέρα στο γ' δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα σερί 5-0 και ξέφυγε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 6 πόντους διαφορά (37-43), δίνοντας άγρια ομορφιά στο παιχνίδι. Ωστόσο, η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και με σερί 9-0 κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα και να αφυπνίσει τον κόσμο στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το ξέσπασμα που χρειαζόταν.

Οι "πράσινοι" με τον Γκιστ στο καλάθι προσπάθησαν να είναι πιο γρήγοροι σε σχέση με το βαρύ σχήμα της ΤΣΣΚΑ που είχε μέσα Καούν και Κρστιτς. Το τρίποντο του Ματσιούλις στο 27' έδωσε αέρα 4 πόντων στον Παναθηναϊκό και ο Ράιτ που είχε κάνει πια το 3ο του φάουλ, αστόχησε στο σουτ της απελπισίας στα 0,6'' για το τέλος του δεκαλέπτου. Εκπληκτική άμυνα από τους γηπεδούχους που υποχρέωσαν την ΤΣΣΚΑ να πετύχει μόλις 10 πόντους στο γ' δεκάλεπτο.

Φοβερός Μαυροκεφαλίδης, αλλά παράταση!

Το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι ντέρμπι και ο Μίτσοφ στο 31' ισοφάρισε σε 51-51, όμως ο Παναθηναϊκός πιο πολύ... πείσμωσε από αυτό το τρίποντο παρά επηρεάστηκε. Στην άμυνα ζώνης της ΤΣΣΚΑ, η λύση του Παναθηναϊκού άκουγε στο όνομα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη ο οποίος με 6 συνεχόμενους έγραψε το 59-51 και υποχρέωσε τον Μεσίνα σε τάιμ άουτ στο 33.30''.

Ο Έλληνας σέντερ έφτασε τους 10 πόντους κάνοντας το σκορ 61-54, ενώ ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ, έφερε τον Παναθηναϊκό στο +9 (63-57). Κι ενώ ο κόσμος παραληρούσε στην εξέδρα, οι Ρώσοι αντέδρασαν για μία ακόμα φορά και με δύο διαδοχικά του άφαντου μέχρι εκείνο το σημείο Ουίμς, μείωσαν σε 63-60 στο 1.39'' για το τέλος του αγώνα. Με όπλο την άμυνα του, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κρατήσει το ματς, καθώς η μπάλα πλέον ζύγιζε 100 κιλά και τα σουτ χάνονταν το ένα μετά το τέλος. Στο τέλος όμως ο Φριντζόν ανάμεσα σε δύο αντιπάλους ισοφάρισε σε 64-64 κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Σπουδαίο ντέρμπι και 2-2

Στο έξτρα πεντάλεπτο, τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για τον Παναθηναϊκό ο οποίος είχε και πάλι σαφές πρόβλημα στην επίθεση, αλλά και εξαιρετική άμυνα. Με όπλο την τελευταία, καθήλωσε την ΤΣΣΚΑ, η οποία όμως βρήκε και πάλι λύση από τον Ουίμς ο οποίος έγραψε το 68-71 στα 47,9'' για το τέλος.

Το μεγάλο σουτ που χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός το έβαλε στα 40'' ο Αντώνης Φώτσης ο οποίος ισοφάρισε σε 71-71. Οι δύο βολες του Διαμαντίδη με ένα ολόκληρο γήπεδο να φωνάζει ρυθμικά το όνομα του, έκαναν το σκορ 73-71 και η ΤΣΣΚΑ κέρδισε βολές από το φάουλ του Γκιστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-38, 51-48, 64-64 [73-72 στην παράταση]

ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ 23-4-2014 από directNEWS.gr πηγή: sport24