Βόλεϊ: Μαυροβούνιο - Ελλάδα 3-1

volei ethnikh 26-7-2014Δεν τα κατάφερε η Εθνική ανδρών στην πόλη Μπούντβα του Μαυροβουνίου, παρά το γεγονός ότι πήρε το πρώτο σετ στο 2ο τελικό του...

Ευρωπαϊκού Λιγκ. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 1-3 από τους Μαυροβούνιους, οι οποίοι κατέκτησαν το τρόπαιο και πήραν το εισιτήριο για το World League της επόμενης σεζόν.

Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου μπήκε δυνατά στο ματς, με στόχο να ανατρέψει την ήττα με 2-3 από τον 1ο τελικό του Ευόσμου, και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-22. Ωστόσο, βελτιώνοντας το μπλοκ τους, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλα τα σετ που ακολούθησαν κι έφτασαν σχετικά εύκολα στο 3-1.

Έτσι, χάθηκε μοναδική ευκαιρία για την Εθνική να επιστρέψει στο World League μετά από 10 χρόνια, αφού η τελευταία φορά που συμμετείχε ήταν το 2005.

Τα σετ: 22-25, 25-18, 25-18, 25-21

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μπόσκαν): Ντάμποβιτς 4, Γκ. Τσουκ 8, Τσάτσιτς 10, Μπ. Τσουκ 16, Γιετσμένιτσα 8, Τσούλαφιτς 20, Βουκασίνοβιτς (λ - 46%) / Στρούγκαρ, Μπάμπιτς

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 15, Φιλίποβ 1, Κοκκινάκης 11, Πρωτοψάλτης 11, Τακουρίδης 13, Πελεκούδας 1, Εφραιμίδης (λ - 41%) / Τζιουμάκας, Δαλακούρας, Κουμεντάκης.

ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ 26-7-2014 από directNEWS.gr πηγή: sport24