Τουρκία - Ελλάδα 72-76 [βίντεο]

ellada 22-8-2014H Εθνική πραγματοποίησε πολύ καλό παιχνίδι και στην Κωνσταντινούπολη, φτάνοντας στη νίκη απέναντι στην Τουρκία με 76-72...

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως οι διεθνείς μας στο τέλος ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Με αυτόν τον τρόπο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε την πέμπτη της νίκη σε οκτώ φιλικές αναμετρήσεις στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Παγκόσμιο Κύπελλο που θα αρχίσει στις 30 Αυγούστου στην Ισπανία.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης που σημείωσε 13 πόντους, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ. Από τους Τούρκους ο Ασίκ τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους. Να θυμίσουμε πώς ο Κώστας Καϊμακόγλου δεν ακολούθησε την αποστολή των διεθνών μας στην Κωνσταντινούπολη για προληπτικούς λόγους (είχε χτυπήσει στο χέρι στο ματς του ΟΑΚΑ).

Ο αγώνας:

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 11-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Εθνικής μας, όμως αντέδρασε και πλησίασε την Τουρκία, η οποία πάντως διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ισορρόπησε το παιχνίδι για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο τελικά με 22-19 για την ομάδα του Αταμάν.

Στην δεύτερη περίοδο, η Εθνική μας κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη δεν επέτρεψε στην Τουρκία να αποσπαστεί στο σκορ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-39. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η Εθνική μας με σερί 4-0 προηγήθηκε με 43-39 για να μειώσουν οι Τούρκοι σε 43-41. Η ομάδα του Αταμάν ισοφάρισε σε 43-43 με δύο εύστοχες βολές του Ασίκ.

Ο Μπουρούσης στο 26ο λεπτό έκανε το 50-47 για την Εθνική ομάδα που πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Γκονλούμ μείωσε σε 49-50. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, με τον Κερέμ Τουντσερί να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να ισοφαρίζει και πάλι σε 57-57, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, η Τουρκία με δύο εύστοχες βολές του Κερέμ Τουντσερί πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με 59-57 για να ισοφαρίσει και πάλι η Εθνική που πέρασε και μπροστά με τρίποντο του Νικ Καλάθη (62-64).

Οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να πλησιάσουν το καλάθι των διεθνών μας. Ο Ίαν Βουγιούκας έκανε το 63-65 και ο Κώστας Σλούκας ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (63-67). Ο Αρσλάν με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή μείωσε σε 68-73 στο 38ο λεπτό του αγώνα. Η Εθνική διατήρησε το προβάδισμα της στο τέλος (72-75), οι Μπουρούσης, Πρέλτζιτς αστόχησαν σε βολές, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα τελικά με 76-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-39, 57-57, 72-76

Τουρκία (Αταμάν):  Γκιουλέρ 4, Ερμίς 3, Χερσέκ 3, Πρέλντζιτς 18, Τουντσερί 6, Σαβάς 2, Γκιονλούμ 5, Αρσλάν 9, Ασίκ 12, Ακιόλ 8, Μαχμούτογλου, Μπαλμπάι 2.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16 (5ρ), Ζήσης 7 (3α), Βασιλειάδης 3 (5ρ), Καλάθης 11 (3α), Παπανικολάου 6, Σλούκας 4, Βουγιούκας 11 (5ρ), Πρίντεζης 13 (6ρ), Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 5 (5ρ).

ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ 22-8-2014 από directNEWS.gr πηγή: sport24