Logo

Euroleague: Ολυμπιακός - Λαμποράλ Κούτσα 63-57 [βίντεο]

osfp 24-10-2014Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τη Νέα Κηφισιά, αφού επικράτησε της Λαμποράλ Κούτσα με 63-57, κάνοντας το...

2/2 στον Δ' όμιλο της Euroleague.

Ήταν ο πρώτος αγώνας των Πειραιωτών μπροστά στους φιλάθλους του που φώναξαν ρυθμικά το όνομα του Μίλαν Τόμιτς, πριν από το τζάμπολ του αγώνα και λίγο πριν από τη λήξη του αγώνα με τους Βάσκους. Η Λαμποράλ ζόρισε τον Ολυμπιακό (56-55 στα -3'31'') όμως οι ''ερυθρόλευκοι'' συνεχίζουν αήττητοι τις υποχρεώσεις τους στην Euroleague.

O Ματ Λοτζέσκι τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης άρπαξε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, έχοντας 4 πόντους κι 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 ασίστ σε 21'09''.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκινησε με βασικούς τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Χάντερ, Ντάνστον ενώ προσπάθησε να τρέξει από τα πρώτα λεπτά, ''σημαδεύοντας'' τον αρχηγό σε καταστάσεις pick-n-roll. O Μπέρτανς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 5-7 (3'16'') ωστόσο ο Πέτγουεϊ φορτώθηκε από νωρίς με δεύτερο φάουλ, δίνοντας τη θέση του στον Αγραβάνη. Ο νεαρός σέντερ βοήθησε αμυντικά ενώ οι ''ερυθρόλευκοι'' βρήκαν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι  από τους Σπανούλη, Λοτζέσκι και προηγήθηκαν με +10 (17-7, 8'45'') έπειτα από κάρφωμα του Ντάνστον! Είναι χαρακτηριστικό ότι η Λαμποράλ Κούτσα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 2/12 δίποντα (16%) ενώ οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (11-5) και τις ασίστ (6-2).

Ξέφυγε με νταμπλ-σκορ αλλά...

Το τρίποντο του Λαφαγιέτ εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (24-12, 13'46'') όμως ο Σαν Εμετέριο κι ο Πέρκινς έδωσαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 για τη Λαμποράλ που μείωσε σε 26-23. Οι Βάσκοι είχαν ''σφυγμό'' κόντρα στον Ολυμπιακό που βγήκε εκτός ρυθμού ενώ δεν είχε σκορ από το σημείο που αποχώρησε ο Σπανούλης. Οι Πειραιώτες επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν αρκετά σουτ από την περιφέρεια, δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα του Μάρκο Κρέσπι να ροκανίσει τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με τρία γκαρντ (Σλούκας, Σπανούλης, Λαφαγιέτ) ενώ το νέο ''τρελό'' τρίποντο του Πέρκινς έκανε το 30-26 του ημιχρόνου!

Οι Βάσκοι έβαλαν πίεση στους Πειραιώτες

Η Λαμποράλ Κούτσα μείωσε σε απόσταση... αναπνοής με 2/2 βολές του Κόλτσον Άιβερσον (30-28, 20'40''), ο Ολυμπιακός ήταν φανερά εκτός ρυθμού ενώ οι Βάσκοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι με έναν αιφνιδιασμό κι ένα τρίποντο του Σενγκέλια. Ο Λοτζέσκι απάντησε για το 40-36 ωστόσο ο Σαν Εμετέριο με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στη Λαμποράλ Κούτσα για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κάνοντας το 40-41 στο 27'09'' και βάζοντας πίεση στους Πειραιώτες! Παρ΄όλα αυτά, ο Ολυμπιακός έκλεισε την τρίτη περίοδο στο υπέρ του 48-45 με το κάρφωμα του Χάντερ, έπειτα από ασίστ του Σλούκα.

Ο Αγραβάνης βοήθησε αμυντικά όμως Ολυμπιακός συνέχιζε να σπαταλά κατοχές στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να πετάξουν λευκή πετσέτα. Αντίθετα, ο Άιβερσον μείωσε σε 54-52 στο 35' ενώ ο Μπέρτανς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 56-55 στα 3'31'' για τη λήξη! Ο Λοτζέσκι ''ξεμπλόκαρε'' την επίθεση του Ολυμπιακού (58-55). Τι ακολούθησε; Μια καλή άμυνα στον Πέρκινς, 1/2 βολές του Σπανούλη και το κάρφωμα του Ντάνστον (61-55. 39'21'') που ''κλείδωσε'' ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 30-26, 48-45, 63-57.

ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ 24-10-2014 από directNEWS.gr πηγή: sport24.gr