Βόλεϊ - European League: Ελλάδα -Τουρκία 3-1

ellada 31-7-2015Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Εθνική Γυναικών, καθώς επικράτησε στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας με 3-1 της Τουρκίας στο δεύτερο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του European League.  Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι όπου όλα τα σετ κρίθηκαν με το μίνιμουμ της διαφοράς, τα κορίτσια του...

Γιάννη Καλμαζίδη έβγαλαν τεράστια ψυχικά αποθέματα, ενώ πέρα από την παρουσία της Χριστοδούλου στο βασικό σχήμα, έδωσαν τεράστιες βοήθειες και ήταν καθοριστικές για την εξέλιξη του αγώνα οι Χαντάβα, Λαμπρινίδου, Στράντζαλη που ήρθαν από τον πάγκο.

Το πρώτο σετ θύμισε αρκετά το δεύτερο σετ του πρώτου αγώνα, καθώς η Εθνική με την Μερτέκη στο σερβίς μετέτρεψε το 1-3 σε 11-3, αλλά ενώ φαινόταν να ελέγχουμε τον ρυθμό, το ματς έγινε γρήγορα πάλι ντέρμπι. Η Τουρκία μείωσε σε 12-8 και ισοφάρισε 15-15. Ο Καλμαζίδης έβαλε την Χαντάβα αντί της Νομικού, η Εθνική κράτησε το προβάδισμα αλλά έχασε τρεις σημαντικές κόντρα επιθέσεις για να φτάσουμε στο 24-23, όπου με άουτ επίθεση της Μερτέκη το σκορ έγινε 24-24! Τα κορίτσια όμως δεν το έβαλαν κάτω και στο 26-25 με εξαιρετική επίθεση στη μικρή διαγώνιο η Ελένη Κιόση τελείβσε το σετ.

Στο β’ σετ το σκηνικό άλλαξε καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει για να φτάσουμε στο 21-21 που έγινε 23-21 με δύο άουτ επιθέσεις των φιλοξενούμενων. Ο Γενγκίλ πήρε τάιμ άουτ και στην επιστροφή η αρχηγός της Τουρκίας Μεριέμ Μποζ με επίθεση και δύο άσους έκανε το 23-24 για να κλείσει το σετ με μπλοκ της Γιλμάζ.

Παρά την ανατροπή η Εθνική αντέδρασε άμεσα και στο τρίτο σετ το 5-4 έγινε 12-7 καθώς με μπλοκ και τελειωμένες κόντρα επιθέσεις η ελληνική ομάδα έφτασε στο +7 (18-11).

Ο Τούρκος προπονητής έκανε πάλι διπλή αλλαγή και είδε την ομάδα του να μειώνει σε 18-15, όμως επίθεση της Χαντάβα και εκπληκτικό μπλοκ της Λαμπρούση έστειλαν τη διαφορά στο +5 (20-15), για να πλησιάσει ξανά η Τουρκία σε 21-19 και 23-22 για να ακολουθήσει η φάση του αγώνα. Οι Τουρκάλες έβγαλαν εξαιρετική άμυνα, η Μποζ όμως δεν τελείωσε την κόντρα κι από την εξαιρετική άμυνα της Μερτέλκη η Κιόση με καταπληκτικό πλασέ έκανε το 24-22, για να κλείσει το σετ με μπλοκ της Χαντάβα.

Ο Τούρκος προπονητής ξεκίνησε το δ’ σετ με άλλη πάσα και διαγώνια με την Κεστιρενγκόζ να κάνει μεγάλη ζημιά και να οδηγεί την Τουρκία στο 7-12, όμως η εθνική μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά (13-16) και στο 14-17 ήταν η ώρας της Χαντάβα.

Η έμπειρη ακραία με καταπληκτικό σερβίς έφερε την Εθνική στο +2 (19-17) για να γίνει το σκορ 23-20 με μπλοκ της Στράντζαλη, όμως με δύο κακές υποδοχές το σκορ έγινε 23-23 και 23-24 με μπλοκ της Γιλμάζ!

Η αγωνία είχε ανέβει το κατακόρυφο, αλλά το κρύο αίμα της Όλγας Στράντζαλη μας οδήγησε στον θρίαμβο. Με επίθεση ισοφάρισε 24-24, με άσο έφερε το πρώτο ματς μπολ (25-24) και με νέο φοβερό σερβίς χάλασε την υποδοχή των αντιπάλων διαμορφώνοντας το τελικό 26-24!

Τα σετ: 27-25, 23-25, 25-22, 26-24

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Γ. Καλμαζίδης): Νομικού 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ, 22% υπ. - 22% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κιόση 17 (15/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (10/13 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 10 (8/32 επ., 2 άσοι, 47% υπ. - 13% άριστες), Γιώτα 1 (1/9 επ.), Αρτακιανού -λ (58% υπ. - 38% άριστες) / Βασιλαντωνάκη, Χαντάβα 11 (7/29 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ. - 09% άριστες), Παπαφωτίου, Λαμπρινίδου 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)

Τουρκία (Γενγκίλ): Γιλμάζ 8 (3/7 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Γιλντιρίμ 9 (8/30 επ., 1 άσο, 42% υπ. - 24% άριστες), Μποζ 19 (17/46 επ., 2 άσοι), Γκουρκαϊνάκ 6 (4/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αϊντινογκιουλαρί, Τσακίρογλου 7 (7/15 επ., 35% υπ. - 17% άριστες), Καϊτσάν -λ (47% υπ. - 35% άριστες) / Γκιουλέρ 2 (2/9 επ., 58% υπ. - 25% άριστες), Κεστιρενγκόζ 9 (9/17 επ.), Καρασόι 2 (2 άσοι).