Euroleague: ΤΣΣΚΑ - Ολυμπιακός 92-85 [βίντεο]

tsska olympiakos 12-2-2016Για την 7η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, o Ολυμπιακός ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ με 92-85. Οι Πειραιώτες το πάλεψαν στην Μόσχα, κόντραραν στα ίσα τους Ρώσους, αλλά λύγισαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι "ερυθρόλευκοι" ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του TOP-16 με ρεκόρ 3 νίκες και 4 ήττες...

και στον δεύτερο γύρο αναζητά την αντίδραση ώστε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τίποτε δεν έχει κριθεί και ο Ολυμπιακός συνεχίζει να ελπίζει για την πρόκριση στα προημιτελικά της Euroleague. Στον δεύτερο γύρο, άλλωστε, θα έχει δικαίωμα συμμετοχής και ο Κώστας Παπανικολάου, ενώ αναμένεται να πραγματοποιηθεί και ενίσχυση στην θέση "5" με έναν αθλητικό σέντερ. Οι Πειραιώτες βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο, αλλά αυτή η ομάδα έχει αποδείξει περίτρανα στο παρελθόν πως υπό συνθήκες πίεσης και στα δύσκολα, ξέρει να αντιδρά και να πετυχαίνει τους στόχους της, δείχνοντας αυταπάρνηση.

Ο Ολυμπιακός πήγε το ματς σε υψηλό σκορ και βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκοντας ρυθμό, στο οποίο και σημείωσε 52 πόντους. Βρέθηκε να χάνει με -11 (37-28) στο 18', πήρε το προβάδισμα στο 25' (49-50), με τον Χάκετ να μειώνει σε 73-70 στο 35' . Στον εναπομείναντα χρόνο οι διαιτητές είχαν σαν φιλοσοφία να σφυρίζουν φάουλ σε κάθε επαφή, η ΤΣΣΚΑ πήρε πόντους από αρκετές βολές (27/35-77%) και με αυτόν τον τρόπο πήρε διαφορά ασφαλείας στο σκορ, φτάνοντας στο τέλος στην νίκη.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε σε αρκετά σημεία του αγώνα "Smallball", δηλαδή χαμηλά σχήματα, βάζοντας στο "5" όχι μόνο τον Πρίντεζη, αλλά και τον Παπαπέτρου! Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση, έχοντας για κορυφαίο τον μαχητικό Πρίντεζη που έπαιξε για 33 λεπτά, αγγίζοντας το νταμπλ-νταμπλ, όντας ο πρώτος σκόρερ των "ερυθρολεύκων" με 19 πόντους (7/12δ), μαζεύοντας και 9 ριμπάουντ.

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Χάντερ (15π, 5ρ), πήρε τα πάνω του στο δεύτερο ημίχρονο ο Σπανούλης (15π, 6ασ), πολύτιμη η συνεισφορά του Χάκετ που έβαλε μεγάλα σουτ (17π, 3/3τρ) σε κρίσιμα σημεία του ματς, έδωσε λύσεις και ο Στρόμπερι (9π, 4ασ). Από την ΤΣΣΚΑ έκαναν την "ζημιά" οι Τεόντοσιτς (21π, 5ασ) και Ντε Κολό (19π, 5ασ).

Το ματς

Το σερί του Κουρμπάνοφ και η απάντηση με τον Πρίντεζη

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τους Λοτζέσκι και Πρίντεζη να πηγαίνουν πάνω στον Ντε Κολό, ο οποίος με σουτ διαμόρφωσε το 7-2 στο 3'. Οι Πειραιώτες στην επίθεση αναλωνόντουσαν σε λάθη και σε φάουλ, με τον Λοτζέσκι με τρίποντο (7-5) να δίνει... ανάσα στους "ερυθρόλευκους", με τον Σπανούλη να κάνει λάθη, δεχόμενος συνεχώς το μαρκάρισμα από ψηλότερους αντιπάλους, όπως από τον Χριάπα, με το 9-5 να είναι το σκορ στο 5'.

Χάντερ και Παπαπέτρου πήραν θέση στο παρκέ, με την ΤΣΣΚΑ να επιχειρεί να παίρνει σκορ κυρίως με ποστ-απ παιχνίδι. Ο Χάντερ μείωσε σε 9-7, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος από την περιφέρεια, με τον Κουρμπάνοφ ακολούθως να κάνει την διαφορά, σημειώνοντας 7 σερί πόντους, φέρνοντας τους γηπεδούχους στο +8 (15-7) στο 8'. Ο Χάντερ βρήκε και πάλι τον δρόμο ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ, ο Πρίντεζης απάντησε με δύο σερί προσπάθειες από το low-post (17-13), με το 18-15 να είναι το σκορ της περιόδου.

Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, παίζοντας συνεχώς μέσα στο καλάθι

Ο Χάντερ ήταν αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι, ο Φριτζόν σημείωσε το πρώτο τρίποντο για την ΤΣΣΚΑ στο ματς (23-17), με τον Χάινς στον αιφνιδιασμό να φέρνει και πάλι τους Ρώσους στο +8 (25-17) και τον Ολυμπιακό να σπαταλά κατοχές στην επίθεση. Ο Χάκετ έδωσε... ανάσα από την περιφέρεια (25-20), με τους Πειραιώτες να έχουν στο "2" τον Στρόμπερι, στο "3" τον Λοτζέσκι και στο "4" τον Παπαπέτρου, ο οποίος χρεωνόταν με φάουλ, με τον Χάινς με βολές να φέρνει τους γηπεδούχους στο +10 (32-22) στο 15'.

Σπανούλης και Πρίντεζης επέστρεψαν στο παρκέ, αλλά ο αρχηγός του Ολυμπιακού δεν πάταγε καλά στο παρκέ, με την ΤΣΣΚΑ να επιμένει να επιχειρεί να παίρνει σκορ μέσα στην ρακέτα. Η απάντηση του Γιάννης Σφαιρόπουλου στη συνέχεια ήταν να χαμηλώσει το σχήμα, παίζοντας με "Smallball", βάζοντας δηλαδή με τον Πρίντεζη στο "5" και με τον Παπαπέτρου στο "4". Ο Λοτζέσκι με νέο τρίποντο έδωσε λύση στο επιθετικό πρόβλημα των "ερυθρολεύκων", μειώνοντας σε 33-27, αλλά οι Ρώσοι απάντησαν με δύο σερί γκολ-φάουλ, ξεφεύγοντας με +11 (38-27) στο 18', με το 41-33 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Πήρε μπρος ο Σπανούλης, έφερε το ματς στα ίσα, αλλά η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σπανούλης με μπάσιμο στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 41-38 στο 22', με τους Πειραιώτες να σημειώνουν το πρώτο τους καλάθι στο τρανζίσιον, ενώ ακολούθως ο Πρίντεζης με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα (41-41) στο 22'. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, με τους Σπανούλη-Χάντερ να βγάζουν πικ-εν-ρολ (45-43), με τον αρχηγό των φιλοξενούμενων να πατά καλύτερα στο παρκέ, παίρνοντας πρωτοβουλίες στην επίθεση, μειώνοντας σε 49-47 με αριστερό ντράιβ, ενώ ο Στρόμπερι στο 25' έδωσε για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα στους Πρωταθλητές Ελλάδας με σκορ 49-50.

Ο Σπανούλης είχε βρει χημεία με τον Χάντερ μέσα στην ρακέτα, συνεχίζοντας να βγάζουν συνεργασίες (54-52), με τον Σφαιρόπουλο να επιλέγει και πάλι "Smallball" με τον Πρίντεζη στο "5" και τον Παπαπέτρου στο "4" και ζητούμενο για τους Πειραιώτες πλέον ήταν να βγάλουν και άμυνες. Σε εκείνο το σημείο πήρα τα... πάνω του ο Τεόντοσιτς, ο οποίος με ντράιβ και τρίποντο έφερε την ΤΣΣΚΑ και πάλι στο +8 (60-52) στο 28'. Ο Χάντερ ήταν ασταμάτητος μέσα στην ρακέτα (60-54), ο Πρίντεζης συνέχιζε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, με τον Χάκετ στην εκπνοή της περιόδου να ευστοχεί σε τρίποντο-ψυχολογία για τους φιλοξενούμενους, μαζεύοντας την διαφορά, μειώνοντας σε 66-61, με τον Ολυμπιακό να σημειώνει 28 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Λύγισε στο τέλος ο Ολυμπιακός

Στην τέταρτη περίοδο, ο Σφαιρόπουλος χρησιμοποίησε και πάλι "Smallball" με τον Πρίντεζη στο "5", ο οποίος αφού πρώτα έκοψε τον Πρίντεζη, ακολούθως ο Στρόμπερι στον αιφνιδιασμό κάρφωσε στο ανοιχτό γήπεδο, μειώνοντας σε 69-65 στο 32'. Η απάντηση ήρθε με το τρίποντο του Ντε Κολό (73-65), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο "καυτός" Χάκετ (73-68), με τους Πειραιώτες να παίζουν περισσότερο σκληρά στην άμυνα. Ο εξαιρετικός Χάκετ πήρε πάνω του μία ακόμη επίθεση και με σουτ από μέση απόσταση μείωσε σε 73-70, με τον Σφαιρόπουλο να χρησιμοποιεί στο "5" και τον Παπαπέτρου!

Στη συνέχεια ο Σφαιρόπουλος επανέφερε στο "5" τον Χάντερ, με την ΤΣΣΚΑ να ξεφεύγει με +7 (79-72), με τους διαιτητές να έχουν σαν φιλοσοφία να σφυρίζουν με το παραμικρό φάουλ σε κάθε επαφή. Με σερί βολές, από τον Ντε Κολό, η ΤΣΣΚΑ πήγε στο +9 (83-74) στο 37', με τον Σπανούλη σε εκείνο το σημείο να απαντά με ένα μεγάλο τρίποντο (83-77). Οι Ρώσοι συνέχιζαν να σκοράρουν με βολές, κερδίζοντας συνεχώς φάουλ, με τον Ντε Κολό στα 2 λεπτά πριν το τέλος να συνεχίζει να προηγείται με +9 (87-78). Στα 34'' πριν το τέλος ο Χριάπα έβαλε σουτ "μαχαιριά" (89-81), ο Πρίντεζης απάντησε με γκολ-φάουλ (89-84), με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη στο τέλος με 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-33, 66-61, 92-85

Ανά δεκάλεπτο: 18-15, 23-18, 25-28, 26-24

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19, Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 21, Φριτζόν 3, Νίκολς, Τζάκσον 3, Φρίλαντ 8, Βοροντσέβιτς 1, Χίγκινς 12, Χριάπα 4, Κουρμπάνοφ 11, Χάινς 10.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 15, Παπαπέτρου, Σπανούλης 15, Στρόμπερι 9, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 19, Μάντζαρης, Χάκετ 17, Λοτζέσκι 10.

ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ 12-2-2016 από directNEWS.gr πηγή: sport24.gr