Europa League: Σαχτάρ - Σεβίλλη 2-2 [βίντεο]

marlos 28-4-2016Η Σεβίλλη έκανε σημαντικό βήμα για την συμμετοχή της σε τρίτο σερί τελικό του Europa League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Σαχτάρ στην Ουκρανία...

Μόλις στο 6ο λεπτό το σκορ άνοιξε, με τους φιλοξενούμενους να "χτυπούν" στην αντεπίθεση και να παίρνουν το προβάδισμα με τον Βιτόλο να πλασάρει τον Πιάτοβ.

Από μπαλιά του Μπανέγα ο Γκαμεϊρό άφησε την μπάλα δεξιά στον Βιτόλο, αυτός μπήκε στην περιοχή, έφερε την μπάλα με εξαιρετική κίνηση στο αριστερό και εκτέλεσε για το 0-1.

Η απάντηση από τους Ουκρανούς δεν άργησε, με τον Μάρλος στο 23' να ισοφαρίζει με 1-1, καθώς με αριστερό πλασέ ο έστειλε την μπάλα απέναντι γωνία του Σόρια, με τον Βραζιλιάνο να έχει τροφοδοτήσει με τρομερή μπαλιά από την άμυνα ο Ρακίτσκι.

Από εκτελεστής έγινε δημιουργός ο Μάρλος, καθώς στο 35' εξέθεσε τον Μπανέγα και έκανε την σέντρα από αριστερά, με τον Στεπανένκο να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και να ολοκληρώνει την ανατροπή, κάνοντας το 2-1 για την Σαχτάρ.

Η Σεβίλλη στα τελευταία λεπτά ανέβασε την απόδοσή της, στο 75' ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Γκαμειρό για οφ-σάιντ, στο 80' ο ίδιος έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Γκούτσερ να τον προλαβαίνει στην γραμμή, αλλά στο 82' ο Γάλλος με εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2.

Σαχτάρ - Σεβίλλη 2-2

Σκόρερς: 23' Μάρλος, 35' Στεπανένκο / 6' Βιτόλο, 82' πέν. Γκαμεϊρό

Γήπεδο: "Λ'βιβ Αρένα" , Λ'βιβ

Διαιτητής: Σίμον Μάρτσινιακ (Πολωνία)

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοβ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Ισμαΐλι, Στεπανένκο, Μαλίσεβ, Κοβαλένκο, Μάρλος, Τάιζον, Φακούντο Φερέιρα.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σόρια, Μαριάνο Φερέιρα, Ραμί, Ντανιέλ Καρίσο, Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Εν'Νονζί, Μπανέγα, Βιτόλο, Κονοπλιάνκα, Γκαμεϊρό.