Playoffs: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 93-58 [βίντεο+φωτο]

Print 4-5-2016Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα και επικράτησε εύκολα της ΑΕΚ με σκορ 93-58 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, κάνοντας το 1-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs με την "Ένωση"...

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς φάνηκε κατώτερη των περιστάσεων στο πρώτο της παιχνίδι στα ημιτελικά έπειτα από 11 χρόνια, παρουσιάζοντας εικόνα ομάδας χωρίς αρχές στο παιχνίδι της.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν επαφή με το σκορ ως τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και στη συνέχεια παραδόθηκαν στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού. Στα θετικά για τους Πειραιώτες, η επιστροφή του Γιώργου Πρίντεζη στην αγωνιστική δράση έπειτα από ένα μήνα. Ο διεθνής φόργουορντ ξεπέρασε το πρόβλημα στο πέλμα και αγωνίστηκε 13'17", έχοντας 7 πόντους με 1/2 βολές, 3/5 δίποντα και 2 ριμπάουντ.

Μάλιστα το +35 επί της ΑΕΚ συνιστά την ευρύτερη νίκη του Ολυμπιακού επί της "Ένωσης" από καταβολής ΕΣΑΚΕ, ξεπερνώντας το +32 (82-50) της σεζόν 2010-11!

Ο MVP

Ο Βασίλης Σπανούλης τελείωσε το ματς κόντρα στην ΑΕΚ με 15 πόντους (5/6 βολές, 2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 22'22" συμμετοχής.

Ο αριθμός που ξεχώρισε

Η ΑΕΚ είχε 24 λάθη αντί μόλις 5 των "ερυθρόλευκων"!

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα έδινε την μπάλα στον Αγραβάνη ώστε να τελειώσει τις φάσεις, αλλά ο Έλληνας φόργουορντ ήταν άστοχος, όπως και ο Μάντζαρης, με την ΑΕΚ να προηγείται στο 3' με 4-0 με τον Μαυροκεφαλίδη. Ο Σπανούλης στην συνέχεια πήρε το... όπλο του και με σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες (5-4). Ο Παπανικολάου με τρίποντο "έγραψε" το 8-7, την ώρα που η ΑΕΚ προσπάθησε να αξιοποιήσει στο low-post το παιχνίδι των Μαυροκεφαλίδη, Μαυροειδή (8-9). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης πάτησε παρκέ στο 8' και επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ύστερα από ένα μήνα! Ο Μάντζαρης ευστόχησε σε τρίποντο και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +7 (19-12), με το 21-14 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Οι "ερυθρόλευκοι" επιβεβαίωσαν την υπεροχή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη, την αστοχία και τις κακές επιστροφές της "Ένωσης", χτίζοντας διαφορά ασφαλείας. Ο Λοτζέσκι έστειλε τη διαφορά στο +15 (35-22, 15'50") με 2/2 βολές έπειτα από το φάουλ του Μπράουν ενώ ο Στρόμπερι έκανε το 45-25 για τον Ολυμπιακό, στα 2' για το ημίχρονο. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ τους 52-30, παίρνοντας 16 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια στον αιφνιδιασμό κόντρα στην ΑΕΚ που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 1/10 σουτ πίσω από τα 6μ.75 (10%) και 10 λάθη, αντί μόλις 4 του Ολυμπιακού! Τα αβίαστα λάθη της ΑΕΚ επέτρεψαν στους γηπεδούχους να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να κρατήσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Ο Μάντζαρης ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις κι έκανε το 59-38 όμως η ΑΕΚ "έτρεξε" σερί 8-0 και μείωσε σε 59-46 με τον Γκριν, στα 2'50" για το τέλος της τρίτης περιόδου. Παρ' όλα αυτά ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Σπανούλη, Πρίντεζη κι εν συνεχεία προηγήθηκε ξανά με +22 (70-48), με το κάρφωμα του Οθέλο Χάντερ! Η "Ένωση" χάλασε την εικόνα της στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου κι έχασε την επαφή με τους Πειραιώτες που αντέδρασαν άμεσα στο προσωρινό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν κατέβασε ρυθμό. Τουναντίον συνέχισε με την ίδια πιεστική άμυνα, έχτισε αυτοπεποίθηση, προηγήθηκε με +31 (81-50, 35'05") κι εν τέλει επικράτησε με 93-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 52-30, 70-48, 93-58.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης, Μάντζαρης 8 (2), Παπανικολάου 9 (1), Χάντερ 12, Παπαπέτρου 9, Στρόμπερι 10 (1), Πρίντεζης 7, Ουόρικ 10, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 7 (1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Χέρστον, Μαυροκεφαλίδης 13, Μπράουν 3, Κατσίβελης, Μαυροειδής 15, Σάκοτα 3, Μιλόσεβιτς 6, Γκριν 8 (2), Κάρτερ 2, Καλαμπόκης 7 (1), Έρικ 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 1-0 (η πρόκριση στις 3 νίκες)

Game 1: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 93-58

Game 2: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 6/5, 20:00

Game 3: ΑΕΚ - Ολυμπιακός 10/5, 19:00

Game 4: ΑΕΚ - Ολυμπιακός 12/5, 19:00 (αν χρειαστεί)

Game 5: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 14/5, 20:00 (αν χρειαστεί)