Πινιέιρος Σκάι - Ολυμπιακός 70-81 [βίντεο]

osfp 5-10-2013Ο Ολυμπιακός επικράτησε της πρωταθλήτριας Λατινικής Αμερικής, Πινιέιρος Σκάι στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για το Διηπειρωτικό Κύπελλο με 81-70...

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα παρότι ακόμα βρίσκονται σε διαδικασία... μονταρίσματος κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, χωρίς να ανησυχήσουν ουσιαστικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Οι Βραζιλιάνοι πέρασαν μία φορά μόνο μπροστά σε ολόκληρο το παιχνίδι με 26-22 στο 16ο λεπτό του ματς με τέσσερις διαδοχικούς πόντους από τον Σμιθ και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε αρκετά λάθη (22) πήρε τη νίκη, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Οι δύο ομάδες πλέον ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Κυριακή (6/10, 17:30), όπου θα πραγματοποιηθεί το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι με φόντο το τρόπαιο του Διηπειρωτικού Κυπέλλου.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Βασίλης Σπανούλης στο πρώτο του φετινό παιχνίδι με τη φανέλα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός. Ο αρχηγός των Πειραιωτών τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο), ενώ είχε 9 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Στράτος Περπέρογλου πραγματοποίησε ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση. Ο Έλληνας παίκτης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 7/7 σουτ (6/6δίποντα, 1/1τρίποντα), σημειώνοντας 15 πόντους στο παιχνίδι.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης 1:40'' πριν το τέλος του αγώνα ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους, δίνοντας τέλος στην αντεπίθεση της Πινιέιρος, η οποία είχε μειώσει από τους δέκα πόντους στους 5 με τον Σμιθ (μετέτρεψε το 61-71 σε 66-71). Ο ίδιος παίκτης στα 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 77-66 και έφερε την διαφορά στους 11 πόντους.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός κατάφερε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλει το παιχνίδι του απέναντι στην Πινιέιρος και να αποσπαστεί με 9-4, παρότι οι διοργανωτές είχαν μπερδέψει τις δύο ομάδες και είχαν το σκορ στο 9-4 υπέρ των Βραζιλιάνων μέχρι το 4ο λεπτό του ματς! Οι Πειραιώτες με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, πίεση στην περιφέρεια και πλουραλισμό στην επίθεση έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (15-11).

Οι Βραζιλιάνοι συνέχισαν τα σουτ από τη γραμμή των 6μ.75 και τον έμπειρο Σμιθ, ο οποίος πέτυχε τέσσερις διαδοχικούς πόντους πέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ μπροστά με 26-22 στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και πάλι το ματς, καθώς με τον Μπέγκιτς και τον Μάντζαρη πήρε κεφάλι στο σκορ (28-30). Ο Σμιθ, όμως ισοφάρισε για την Πινιέιρος για να κλείσει το ημίχρονο με 32-30 για τους "ερυθρόλευκους", έπειτα από καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη.

Ο Ολυμπιακός με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου έδειξε να... ξεμπουκώνει στην επίθεση. Ο αρχηγός της ομάδας, Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος είχε 0 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έβαλε 11 σε λιγότερο από οκτώ λεπτά, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα, από την στιγμή που ήταν και ο πιο σταθερός παίκτης των Πειραιωτών.

Αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός στο 28ο λεπτό να αποσπαστεί με εννέα πόντους (56-47). Οι Βραζιλιάνοι μείωσαν με τον Σμιθ σε 56-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός διατήρησε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το προβάδισμα του και κατάφερε να κάνει το 1-0 (81-70) στην προσπάθεια του να κατακτήσει το Διηπειρωτικό Κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Τα δεκάλεπτα: 11-15,  30-32, 51-56, 70-81.

Πινιέιρος Σκάι (Μορτάρι): Μπορατσίνι 11, Σόουζα 2, Στάλγουορθ 26(4), Τούλου, Ταβερνάρι 12(4/13τρ.), Ντο Σάντος, Σμιθ 19(2), Περέιρα.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 11(12ριμπ.), Σπανούλης 18(3), Περπέρογλου 15(1), Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 8, Πέτγουεϊ 7(9ριμπ.), Σλούκας, Σίμονς 2, Μπέγκιτς 4, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 10.