MOTO GP: Pole για πρώτη φορά του Aleix Espargaro στο Assen της Ολλανδίας [βίντεο]

Espargaro 27-6-2014Και πάλι ο άστατος καιρός του Assen ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των κατατακτήριων δοκιμών του MotoGP. Σχεδόν ταυτόχρονα με το άνοιγμα του pit lane ξεκίνησε και...

η βροχή στην ολλανδική πίστα και εκείνος που κατάφερε να κάνει γρηγορότερα τον ταχύτερο γύρο του ήταν ο Aleix Espargaro, κάτι που τον έφερε στην pole position στον αγώνα του Σαββάτου για πρώτη φορά στην καριέρα του στην κορυφαία κατηγορία.

Ο Ισπανός της Forward Yamaha εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το μαλακότερο ελαστικό καθώς μπόρεσε να πάρει έναν πολύ καλό χρόνο την ώρα που οι υπόλοιποι -και κυρίως οι εργοστασιακοί- προσπαθούσαν να ζεστάνουν τα δικά τους ελαστικά.

Ο Marc Marquez είναι ταχύτατος σε όλες τις συνθήκες και το απέδειξε σε αυτές τις κατατακτήριες. Μπορεί να έμεινε 1,4 δευτερόλεπτα πίσω από τον Espargaro, ωστόσο εξασφάλισε εκκίνηση από την πρώτη σειρά της εκκίνησης, έχοντας σημειώσει το 2ο χρόνο. Η επιτυχία της Repsol Honda στις κατατακτήριες συμπληρώθηκε με την 3η θέση του Dani Pedrosa.

Οι συνθήκες ευνόησαν και τις Ducati, με τον Andrea Iannone να σημειώνει τον 4ο χρόνο και να εξασφαλίζει εκκίνηση από τη 2η σειρά του grid. Δίπλα του θα έχει τον Cal Crutchlow, ο οποίος πέρασε από τη διαδικασία του QP1 για να βρεθεί στο τελικό στάδιο των κατατακτηρίων και κατέλαβε την 5η θέση. Ο Bradley Smilth πήρε την 6η θέση.

Από την 3η σειρά θα ξεκινήσει ο Andrea Dovizioso με την άλλη εργοστασιακή Ducati, καθώς σημείωσε τον 7ο χρόνο και θα έχει δίπλα του την LCR Honda του Stefan Bradl. Η πιο ζημιωμένη από τη βροχή στο Assen ήταν η Yamaha, με τον Jorge Lorenzo να παίρνει μόλις την 9η θέση και τον Valentino Rossi να ξεκινά από ακόμα πιο πίσω, καθώς έμεινε στη 12η θέση. Ανάμεσά τους θα βρεθούν οι Alvaro Bautista, ο οποίος ήταν ο άλλος που πέρασε από το QP1, και ο Pol Espargaro.

Ο αγώνας του MotoGP θα ξεκινήσει στις 15:00 ώρα Ελλάδας του Σαββάτου και ο καιρός αναμένεται να είναι αντίστοιχα άστατος.