Βόλεϊ: Ελλάδα - Μαυροβούνιο 2-3

ellada 23-7-2014Το κλειστό του Ευόσμου φαίνεται πως δεν... ευδοκιμεί για την Εθνική ανδρών, που όπως με τη Σλοβενία στον ημιτελικό, έτσι και στον...

πρώτο τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ κόντρα στο Μαυροβούνιο, ηττήθηκε με 2-3 σετ. Έτσι, η ελληνική ομάδα χρειάζεται πλέον νίκη με 3-0 ή 3-1 το προσεχές Σάββατο (26/07) στην Μπούντβα, ώστε να πάρει το τρόπαιο και μαζί το εισιτήριο για το World League της επόμενης σεζόν.

Σε περίπτωση νίκης με 3-2, ο τελικός νικητής θα κριθεί σε "χρυσό" σετ, ενώ αν η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου ηττηθεί και πάλι, τότε οι Μαυροβούνιοι θα κατακτήσουν τον τίτλο. Θυμίζουμε πως με τους Σλοβένους, παρά την ήττα με 2-3 στο πρώτο ματς, η Εθνική πέτυχε εκτός έδρας νίκη με 3-1 και προκρίθηκε στον τελικό.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, οι Μαυροβούνιοι μπήκαν δυνατά και πήραν εύκολα το πρώτο σετ, αλλά η Ελλάδα απάντησε με δύο συνεχόμενα σετ, παίζοντας μάλιστα πολύ καλό βόλεϊ. Ωστόσο, το 4ο σετ χάθηκε στις λεπτομέρειες, χάρη σε δύο συνεχόμενους πόντους του Τσάτσιτς (με φοβερό άσο το 23-25), ενώ το τάι μπρέικ ήταν καταστροφικό για την ελληνική ομάδα, αφού βρέθηκε με 0-4 πίσω στο σκορ και δεν πλησίασε ποτέ.

Τα σετ: 18-25, 25-22, 25-19, 23-25, 6-15

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς, Φιλίποβ, Κοκκινάκης, Πρωτοψάλτης, Τακουρίδης, Πελεκούδας, Εφραιμίδης (λ) / Κουμεντάκης, Δαλακούρας, Τζιουμάκας

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μπόσκαν): Μίνιτς, Γκ. Τσουκ, Στρούγκαρ, Τσάτσιτς, Μπ. Τσουκ, Γιετσμένιτσα, Λάκτσεβιτς (λ) / Ντάμποβιτς, Τσούλαφιτς, Ραντούνοβιτς, Μπάμπιτς

ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ 23-7-2014 από directNEWS.gr πηγή: sport24