Μίλτος Τεντόγλου: Χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου - Δείτε το άλμα που τον εκτόξευσε στην πρώτη θέση βίντεο+φωτο]

Ο Μίλτος Τεντόγλου με ένα άλμα στα 8,52μ. πέταξε στην κορυφή της Ευρώπης και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου στο Μόναχο.

Ο Έλληνα πρωταθλητής  πραγματοποιώντας και πάλι μία μεγάλη εμφάνιση απέδειξε ότι είναι  αθλητής για μεγάλους αγώνες.

Στο τέταρτο άλμα του έκανε ρεκόρ αγώνων με 8,52μ και φυσικά αυτό ήταν αρκετό για πάρει την πρώτη θέση.

Στο Πακόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου πριν από ένα μήνα είχε κατακτήσει το αργυρό μετάλλιο,. Είχε χάσει το χρυσό μετάλλιο στην τελευταία προσπάθεια, καθώς ήταν συνεχώς πρώτος, αλλά στο τελευταίο άλμα τον ξεπέρασε ο Κινέζος Γουάνγκ.