ΠΑΟΚ - Άρης 56-49 [βίντεο]

paok 26-1-2014Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε χάσει στον αγώνα Κυπέλλου από τον Αρη, αλλά φρόντισε να "αντιδράσει" και... με το παραπάνω για εκείνη την ήττα...

Μετά το "διπλό" στο Παλέ, ο "Δικέφαλος" κέρδισε ξανά τους "κίτρινους" για τον θεσμό του πρωταθλήματος επικρατώντας στο "Παλατάκι" με σκορ 56-49.

Οι "ασπρόμαυροι" έτσι ήταν οι θριαμβευτές του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ενώ από την άλλη οι "κίτρινοι" γνώρισαν την πρώτη τους ήττα με τον Μίλαν Μίνιτς στον πάγκο τους (ο ίδιος είχε κάνει ντεμπούτο στο νικηφόρο ματς της προηγούμενης αγωνιστκής με αντίπαλο τον ΚΑΟΔ).

Να σημειωθεί ότι το ματς διεκόπη στο 34' μετά από απόφαση του Σχινά λόγω κροτίδας που έπεσε στον πάγκο του Αρη και ενώ το σκορ ήταν 47-43. Ο Ελληνας διαιτητής ζήτησε να εκκενωθεί το γήπεδο προκειμένου να συνεχιστεί ο αγώνας, όπως και έγινε (έτσι ο ΠΑΟΚ κινδυνεύει με βαριά τιμωρία).

Ο πρωταγωνιστής

Ο τίτλος θα "πάει" στον Απόλλωνα Τσόχλα καθώς πέτυχε συνεχόμενους πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και ένα σημαντικό τρίποντο όταν το σκορ ήταν 51-47. Συνολικά φόρτωσε το καλάθι του Αρη με 9 πόντους.

Εκεί κρίθηκε το ματς

Μετά το 51-47 ο ΠΑΟΚ "πάτησε" γκάζι, προηγήθηκε με 56-49 και εκεί "τελείωσε" την υπόθεση νίκη.

Ο αριθμός

Γενικώς το ματς ήταν πολύ κακό... Ο ΠΑΟΚ τελείωσε τον αγώνα με ποσοστό ευστοχίας 44% στα δίποντα και στα τρίποντα 33%. Ο Αρης είχε 41% στα δίποντα και 27% στα τρίποντα

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ στο 2' ήταν μπροστά με σκορ 5-3 ενώ ο Κασελάκης έκανε το 8-3. Ο "Δικέφαλος" είχε βρει ρυθμό και ο Τσαιρέλης "έγραψε" το 10-3 στο 3'. Η διαφορά "ανέβηκε" κι άλλο (13-3 με τρίποντο του Κούπερ) και έφτασε στο +13 (16-3) με "δράστη" τον Τσαιρέλη (πέτυχε τρίποντο και συνολικά ο ΠΑΟΚ είχε φτάσει τα 4/5 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν μια... απόσταση (20-7 στο 8') από τον Αρη, ο οποίος έδειχνε να είναι μπλοκαρισμένος επιθετικά. Τελικώς με ένα σερί 0-4 το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-11.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να είναι ο κυρίαρχος του αγώνα και έφτασε στο +12 (27-15) στο 14' μετά από τρίποντο του Κούπερ (9 πόντους). Κάπου εκεί οι "κίτρινοι" βελτιώθηκαν (κυρίως αμυντικά), μείωσαν σε 29-20 και ο Βεζένκοφ "κατέβασε" την διαφορά στους επτά πόντους (29-22 στο 17'). Ο Δέδας "ξεκόλλησε" τον ΠΑΟΚ (32-22), ο Μπόγρης έδωσε αέρα 12 πόντων (34-22 στο 19') και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-25.

Στις αρχές του τρίτου δεκάλεπτου ο Αρης μπήκε καλύτερα... Μείωσε σε 34-27 και σε 36-30 στο 24'. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 9 πόντων (39-30) ενώ μετέπειτα τρίποντο του Γκίκα ο Αρης βρέθηκε στο -4 (39-35). Ο "Δικέφαλος" έκανε αρκετά λάθη και ο Πελεκάνος με τρίποντο "έγραψε" το 39-38 (στο 28'), με τους φιλοξενούμενους έτσι να κάνουν ένα σερί 0-8 μετά το 39-30. Στη συνέχεια οι "ασπρόμαυροι" ήταν μπροστά με 43-38 (έκανε λάθος σε εκείνο το σημείο ο Αρης) και ο Βεζένκοφ έκανε το 43-41 (αυτό ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου).

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (45-43) και ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 47-43 μετά από διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ του Μπόγρη. Μετά από κροτίδα που "έσκασε" (γενικώς είχαν πέσει αρκετές πριν) κοντά στον πάγκο του Αρη, ο διαιτητής Σχινάς διέκοψε το παιχνίδι στο 34'. Στη συνέχεια ζητήθηκε από τον ίδιο να εκκενωθεί το γήπεδο και έτσι έγινε. Με το που άρχισε και πάλι ο αγώνας, Μούρτος και Τσόχλας σκόραραν (49-45) και ο Μαργαρίτης διαμόρφωσε το 51-45 στο 36'. Ο Τσόχλας πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο (54-47) και ο Πέιν έκανε το 56-49. Ο Γκίκας αστόχησε σε τρίποντο και τελικώς ο ΠΑΟΚ κέρδισε...

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-25, 43-41, 56-49.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9, Κούπερ 9 (3), Χαραλαμπίδης 1, Τσόχλας 9 (1), Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 13, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Μπόγρης 5, Κασελάλης 3.

Αρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 1, Χαντ, Πελεκάνος 3, Γκίκας 3 (1), Τσακαλέρης 4, Ασηκόπουλος 11 (2), Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 5 (1), Μούρτος 13 (2), Αθηναίου 7.

ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ 26-1-2014 από directNEWS.gr πηγή: sport24