MOTO GP: Άνετη νίκη για τον Marc Marquez στην Ινδιανάπολη [βίντεο]

Μarc-Μarquez 18-8-2013Για κανέναν δεν ήταν έκπληξη όταν η καρό σημαία έπεσε στην Ινδιανάπολη μπροστά από τον Marc Marquez, ύστερα από 27...

γύρους στον αγώνα του MotoGP.

Ο νεαρός Ισπανός της Repsol Honda, το φαινόμενο της φετινής χρονιάς, πήρε άλλη μία νίκη, την 3η στη σειρά για φέτος και μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά του στο πρωτάθλημα.

Οι ΗΠΑ πάνε πολύ στον Marquez, ο οποίος έχει κερδίσει και τους τρεις αγώνες που έχουν διεξαχθεί σε αμερικανικό έδαφος. Ο Ισπανός δεν έκανε καλή εκκίνηση και στην πρώτη στροφή ήταν στην 3η θέση, ύστερα όμως προσπέρασε διαδοχικά τους Pedrosa και Lorenzo για να φτάσει τελικά σε μιαν άνετη νίκη.

Η πίστα της Ινδιανάπολης είναι γνωστό ότι ταιριάζει στις Honda και η 2η θέση που πήρε τελικά ο Dani Pedrosa το επιβεβαιώνει. Ο άλλος Ισπανός της Repsol Honda ξεκίνησε καλά αλλά δεν είχε απάντηση στον Marquez όταν ο νεαρός ομόσταβλός του τον προσπέρασε.

Έπειτα, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα έμενε στην 3η θέση αλλά στους τελευταίους γύρους έκανε την επίθεσή του στον Lorenzo για να τερματίσει στη 2η θέση και να χάσει όσο γίνεται λιγότερους βαθμούς από τον Marquez.

Πίσω από τις εργοστασιακές Honda ακολούθησαν οι εργοστασιακές Yamaha. Ο Jorge Lorenzo έστριψε πρώτος και προηγήθηκε σε μεγάλο κομμάτι του αγώνα. Όταν τον προσπέρασε ο Marquez έδειχνε ότι θα κρατήσει τη 2η θέση αλλά τελικά ο Pedrosa τον έστειλε στο 3ο σκαλί του βάθρου.

Πίσω από τον Lorenzo, στην 4η θέση, τερμάτισε ο Valentino Rossi, ο οποίος όμως έκανε εντελώς διαφορετικό αγώνα. Ο Ιταλός έμεινε πολύ πίσω στο πρώτο κομμάτι και σταδιακά άρχισε να ανεβάζει το ρυθμό του, για να προσπεράσει όσους βρήκε μπροστά του και να βρεθεί μέσα στη μάχη της 4ης θέσης, που μέχρι εκείνο στο σημείο έδιναν οι Cal Crutchlow και Alvaro Bautista.

Ο Rossi στους τελευταίους γύρους οδήγησε όπως ο σούπερσταρ που αγάπησαν οι φίλοι του τα προηγούμενα χρόνια και με μερικές εξαιρετικές κινήσεις κατάφερε στην τελευταία στροφή να πάρει την 4η θέση, αφήνοντας τον Crutchlow στην 5η και τον Bautista στην 6η. Πιο πίσω ο Stefan Bradl έκανε ένα μοναχικό αγώνα στην 7η θέση.

Ο τελευταίος γύρους του αγώνα είχε πολλές συγκινήσεις. Οι δύο Ducati των Nicky Hayden και Andrea Dovizioso έδιναν στο μεγαλύτερο μέρος του μεγάλη μάχη αλλά στην τελευταία στροφή ο Hayden έκανε την τελική κίνησή του για να βρεθεί μπροστά από τον Ιταλό. Και οι δύο βρέθηκαν εκτός πίστας και μέχρι να επιστρέψουν ο Bradley Smith πρόλαβε να τερματίσει μπροστά τους, στην 8η θέση, έστω και για λίγα χιλιοστά του δευτερολέπτου.

Ο Hayden τελικά ήταν 9ος και ο Dovizioso 10ος, μπροστά από τον Andrea Iannone. Ο Aleix Espargaro στη 12η θέση ήταν για άλλον έναν αγώνα ο κορυφαίος με μοτοσικλέτα CRT.

Στον αγώνα της Ινδιανάπολης δεν έτρεξαν λόγω τραυματισμών οι Ben Spies και Karel Abraham. Το πρωτάθλημα MotoGP θα συνεχιστεί την επόμενη εβδομάδα, 23-25 Αυγούστου, στο Brno.