MOTO GP Αυστραλίας: Ο «Γιατρός» είχε το φάρμακο της τρέλας του Phillip Island [βίντεο]

Rossi 19-10-2014Οι αγώνες του MotoGP στο Philip Island πάντα είναι γεμάτοι συγκινήσεις και ο φετινός είχε πάρα πολλές. Μέσα από το χάος όμως αναδείχτηκε το μεγαλείο του...

Valentino Rossi, που στο 250ό του grand prix πήρε μια μεγάλη νίκη, τη 2η φετινή, 6η στην αυστραλιανή πίστα και 82η στην καριέρα του στη μεγάλη κατηγορία.

Ο «Γιατρός» στα 35 του οδηγεί καλύτερα από ποτέ τη Yamaha M1 και έκανε άλλο ένα βήμα για να εδραιωθεί στη 2η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος. Η Κυριακή στην Αυστραλία ήταν ιδανική ημέρα για τη Yamaha, που είδε την εργοστασιακή ομάδα να κάνει το 1-2-3, με τον Jorge Lorenzo να παίρνει τη 2η θέση, και το βάθρο να συμπληρώνεται από τον Bradley Smith της Tech 3.

Για να φτάσουμε όμως σε αυτό το αποτέλεσμα έγιναν πολλά – και δεν σταμάτησαν να συμβαίνουν μέχρι τον τελευταίο γύρο. Είναι χαρακτηριστικό ότι τερμάτισαν μόνο 14 αναβάτες από τους 23 που ξεκίνησαν τον αγώνα. Τα σημάδια για την τρέλα που θα ακολουθήσει ξεκίνησαν όταν ο Andrea Iannone έπεσε και κατά την πτώση του είχε επαφή με τον Dani Pedrosa. Ο Ιταλός της Ducati εγκατέλειψε επιτόπου ενώ ο Ισπανός της Repsol Honda έπαθε ζημιά στη μοτοσικλέτα του και επέστρεψε στα pit για να εγκαταλείψει.

Σε εκείνο το σημείο ο Marc Marquez είχε την πρωτοπορία στον αγώνα και άνοιγε σιγά-σιγά τη διαφορά από τον Jorge Lorenzo, που δεν έδειχνε να μπορεί να τον ακολουθήσει. Πίσω από τον Lorenzo είχε φτάσει ο Rossi, ο οποίος παρότι ξεκίνησε από την 8η θέση, σχετικά γρήγορα πέρασε όσους βρήκε μπροστά του για να φτάσει στην 3η θέση. Ο Rossi έφτασε τον Lorenzo και το δίδυμο της Yamaha για λίγους γύρους είχε μια πολύ ωραία μάχη, με διαδοχικές προσπεράσεις. Αυτό έδινε την ευκαιρία στον Marquez να απομακρυνθεί στην κορυφή και όλα έδειχναν ότι ο Ισπανός της Repsol Honda θα έπαιρνε μια άνετη νίκη. Ο Marquez όμως δεν απέφυγε το λάθος και είχε πτώση όταν έχασε ο εμπρός μέρος της μοτοσικλέτας του, χωρίς να πιέζεται από κανέναν.

Έτσι, ο Rossi έμεινε στην πρωτοπορία και άρχισε να απομακρύνεται γοργά από τον Lorenzo, που είχε κάνει λανθασμένη επιλογή ελαστικού. Ο Lorenzo είχε βάλει στη Yamaha του το πολύ μαλακό εμπρός ελαστικό της Bridgestone και στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα έχανε πάρα πολύ χρόνο. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Cal Crutchlow, που ήταν με διαφορά ο ταχύτερος αναβάτης της Ducati στο Phillip Island, να τον περάσει και να πάρει τη 2η θέση.

Ο Lorenzo συνέχιζε να χάνει χρόνο και φαινόταν ότι δεν θα κατάφερνε να κρατήσει ούτε την 3η θέση, καθώς τον πλησίαζε επικίνδυνα και ο Pol Espargaro. Ούτε όμως ο Pol Espargaro έμεινε στον αγώνα, αφού ένα λάθος στα φρένα τον έστειλε στην αμμοπαγίδα και εκτός αγώνα. Λίγο νωρίτερα είχε εγκαταλείψει και ο αδελφός του, ο Aleix Espargaro, όταν ο Stefan Bradl πέφτοντας χτύπησε το πίσω μέρος της μοτοσικλέτας του και η ζημιά τον ανάγκασε να σταματήσει.

Μπαίνοντας στον τελευταίο γύρο, η κατάσταση έδειχνε να έχει παγιωθεί, με τον Rossi στην πρώτη θέση, τον Crutchlow να είναι έτοιμος να πανηγυρίσει άλλο ένα βάθρο και τον Lorenzo κούτσα-κούτσα να πηγαίνει προς την 3η θέση. Ο Crutchlow όμως δεν κατάφερε να φτάσει στον τερματισμό καθώς στο ίδιο σημείο με τον Pol Espargaro έχασε το μπροστινό της Ducati και έπεσε. Έτσι, ο Lorenzo από εκεί που φαινόταν ότι θα τερμάτιζε 4ος τελικά πήρε τη 2η θέση και ο Bradley Smith, που έκανε ωραίο αγώνα, δίνοντας σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του μάχες με τα αδέλφια Espargaro και τον Andrea Dovizioso, ανέβηκε στο βάθρο των νικητών για πρώτη φορά στην καριέρα του στο MotoGP. Ακολούθησαν οι Andrea Dovizioso, Hector Barbera, Alvaro Bautista, Scott Redding, Hiroshi Aoyama, Alex de Angelis και Nicky Hayden.

Με τη νίκη του αυτήν ο Valentino Rossi μεγάλωσε τη διαφορά του από τον Jorge Lorenzo στη μάχη για τη 2η θέση στο πρωτάθλημα ενώ ο Dani Pedrosa έχασε αρκετό έδαφος αφού δεν βαθμολογήθηκε. Το MotoGP συνεχίζεται χωρίς ανάσα καθώς ο επόμενος αγώνας θα γίνει το επόμενο Σαββατοκύριακο (24-26 Οκτωβρίου) στη Μαλαισία.