Logo

Formula 1 - Καναδάς Race: Το καρέ του Hamilton [βίντεο+φωτο]

Hamilton 7-6-2015

Τα μονοθέσια έκαναν το γύρο σχηματισμού και παρατάχθηκαν στην εκκίνηση. Όταν τα φανάρια έσβησαν, ο Hamilton έφυγε καλά και κατάφερε να παραμείνει μπροστά από τον Rosberg. Ο Γερμανός, έδειξε να έχει σοβαρές πιθανότητες να χάσει τη θέση του από τον Kimi Raikkonen, αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη...

Ο Button στο τελείωμα του πρώτου γύρου εξέτισε ποινή διέλευσης από τα pit. Την ίδια στιγμή ο Fernando Alonso με την άλλη McLaren, ήταν στην 11η θέση.

Στον όγδοο γύρο ο Sebastian Vettel, άλλαξε ελαστικά. Οι άνθρωποι της Ferrari τον καθυστέρησαν πολύ. Ο Γερμανός, επέστρεψε στην πίστα 17ος.

Μεγάλες μάχες έδωσε ο Felipe Massa. Ο Βραζιλιάνος ο οποίος ξεκίνησε 17ος, στο τέλος του 14ου γύρου, ήταν κιόλας εντός της βαθμολογούμενης δεκάδας.

Την ίδια στιγμή, ο Lewis Hamilton συνέχισε να γράφει τον ένα ταχύτερο γύρο μετά τον άλλον.

Στον 18ο γύρο έκανε την πρώτη του επίσκεψη στα pits ο Pastor Maldonado.

Οι άνθρωποι του αγώνα ήταν χωρίς αμφιβολία οι Massa και Vettel. Ξεκίνησαν από τις θέσεις 15 και 16 και εκείνη τη στιγμή, βρισκόντουσαν ήδη στις 7 και 11 αντίστοιχα.

Στο γύρο 24 ο Daniel Ricciardo άλλαξε ελαστικά. Επέστρεψε στον αγώνα 16ος.

Στον 27ο γύρο, ο Kimi Raikkonen μπήκε στα pit και έχασε μόνο μία θέση. Το pit crew της Ferrari αυτή τη φορά, κατάφερε να μην δημιουργήσει πρόβλημα στον οδηγό της. Η αντίδραση των ανθρώπων της Mercedes ήταν άμεση. Μίλησαν στον Nico Rosberg και του είπαν ότι ο Raikkonen είχε μόλις μπει στα pits, οπότε έπρεπε να πιέσει.

Λίγο μετά ο Φινλανδός έχασε την έξοδο σε πολύ αργή γωνία και αμέσως μίλησε στον ασύρματο φωνάζοντας κάτι του τύπου «πάλι τα ίδια όπως πέρσι». Φωνές είχαμε και λίγους γύρους πριν, με τον Alonso να παραπονιέται στην ομάδα ότι δε σκοπεύει να μειώσει το ρυθμό του, ακόμα και αν μείνει από καύσιμα. Η ομάδα είχε ζητήσει στον Ισπανό, να κόψει ρυθμό για να καταφέρουν να φτάσουν στον τερματισμό.

Στον 29ο γύρο μπήκε στα pit ο Valtteri Bottas. Έκανε ένα πολύ αργό pit stop. Παρόλα αυτά με τα προβλήματα του Raikkonen είχε ακόμα ευκαιρία απέναντι στη Ferrari. Στη συνέχεια μπήκε ο Lewis Hamilton. Η Mercedes έκανε την αλλαγή σε 2.6 δευτερόλεπτα και ο Hamilton βγήκε άνετα ξανά μπροστά από τον team mate του.

Ακολούθησαν οι Rosberg και Alonso και στον 39o γύρο ο Felipe Massa ο οποίος επέστρεψε ένατος πίσω από τον Kvyat.

Την ίδια στιγμή ο Hulkenberg ενημερώθηκε από το μηχανικό του πως ο Vettel δε θα κάνει άλλο pitstop.

Στον 41ο γύρο επισκέφτηκαν το γκαράζ της ομάδας τους οι Verstappen και Raikkonen.

Στον 42ο γύρο ο Hamilton ενημερώθηκε πως ο Rosberg ήταν σε καλύτερη κατάσταση όσο αφορά το καύσιμό του, και χειρότερη όσο αφορά τα φρένα του. 1 γύρο μετά ο Rosberg είχε πλησιάσει τον team mate του στα 1.1 δευτερόλεπτα.

Στη μάχη η οποία μαινόταν μεταξύ των Vettel και Hulkenberg, οι δυο τους ακούμπησαν. Ή έτσι φάνηκε τουλάχιστον. Ο Vettel έσπευσε να πει στον ασύρματό του πως δεν ακούμπησαν, κάτι που φάνηκε και στο replay. Ο Nico Hulkenberg μπήκε στα pit.

Στον 46ο γύρο ο Button μπήκε να αλλάξει ελαστικά. Ο Fernando Alonso ανέφερε απώλεια ισχύος και λίγο μετά εγκατέλειψε για τρίτο αγώνα στη σειρά.

Στον 50ο γύρο ο Romain Grosjean έστριψε προς τα αριστερά σα να μην υπήρχε μονοθέσιο εκεί, χτυπώντας τον Roberto Merhi. Το καλύτερο είναι πως στη συνέχεια μίλησε στον ασύρματο λέγοντας «με χτύπησε».

Οι αγωνοδίκες, ανακοίνωσαν πως ο Γάλλος, θα πάρει 5 δευτερόλεπτα ποινή στον τελικό του χρόνο.

Ο μηχανικός του Bottas του είπε ότι αν συνεχίσει με αυτό το ρυθμό, ο Raikkonen δε θα μπορέσει να τους προλάβει σε αυτό τον αγώνα τουλάχιστον.

Ο Vettel προσπέρασε τον Maldonado και μπήκε στην πρώτη πεντάδα. Ο επόμενος που έπρεπε να προλάβει ήταν ο team mate του.

Ακόμα ένα καταστροφικό Σαββατοκύριακο για τη McLaren. Οι μηχανικοί κάλεσαν τον Button να εγκαταλείψει τον αγώνα.

Η Lotus ενημέρωσε τον Grosjean πως πρέπει να προσπεράσουν τον Kvyat. Προφανώς από την ομάδα, προσπαθούσαν να κάνουν περιορισμό της ζημιάς που τους προκάλεσε η απερίσκεπτη κίνηση του οδηγού τους.

Στον 63ο γύρο, εγκατέλειψε τον αγώνα και ο Roberto Merhi. Ήταν η πρώτη εγκατάλειψη του Ισπανού για τη φετινή σεζόν.

Ο αγώνας στον Καναδά, ολοκληρώθηκε με τον παγκόσμιο πρωταθλητή, να παίρνει την πρώτη νίκη για τη Mercedes στο Μόντρεαλ. Ο Lewis Hamilton κέρδισε τον συγκεκριμένο αγώνα για τέταρτη φορά στην καριέρα του. Μαζί του στο βάθρο ανέβηκαν οι Nico Rosberg και Valtteri Bottas. Ακολούθησαν οι Kimi Raikkonen, Sebastian Vettel, Felipe Massa, Pastor Maldonado, Nico Hulkenberg, Daniil Kvyat και Romain Grosjean.